Whatsapp’dan Telegram’a Göç Başladı mı?

Forumlar Sosyal Ağlar Telegram Whatsapp’dan Telegram’a Göç Başladı mı?

 • Bu konu boş.
 • Gönderi
  admin
  Anahtar yönetici
  TR
  Telegram’a göç yolda gibi görünüyor  WhatsApp ültimatom verdi! Ya verilerinizi Facebook ile paylaşırsınız ya da WhatsApp kullanmazsınız seçiminiiz yapın dedikten sonra Twitter ve bir çok sosyal medyada çoktan olay konusu oldu bile.

  whatsapp Göç

  Facebook çatısı altında çalışmalarını sürdüren WhatsApp kullanıcılarını kızdıracak bir karara imza attı… WhatsApp bundan sonra kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. Sözleşmeyi kabul eden kullanıcıların uygulamayı kullanmaya devam edeceği, kabul etmeyenlerin ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacağı ifade ediliyor. Bu olayın ardından WhatsApp kullancılarının büyük bir kısmının Telegram’a geçiş yapacağı konuşuluyor. Peki, WhatsApp’ın yeni sözleşmesi nedir? Sözleşmeyi kabul etmeyenler ne yapacak? İşte merak edilen tüm detaylar…

  Facebook çatısı altına girdikten sonra platformları bir araya getirmeye başlayan ve WhatsApp özelinde çalışmalarını sürdüren sosyal medya devi Facebook, WhatsApp kullanıcılarını kızdıracak yeni bir karara imza attı.

  Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. Bu koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak.

  Burada tepki çeken nokta WhatsApp’ın yeni kurallarını ‘koşulsuz’ kabul ettirmek istemesi. Kullanıcılara bir seçenek bırakmayan WhatsApp, büyük bir tepkiye neden oldu.

  8 Şubat tarihinde WhatsApp’ı açan kullanıcıların karşısına çıkacak ekranda yeni koşullar kullanıcılara sunulacak ve kabul edilmesi istenecek.

  whatsapp uyarı mesajı

  WHATSAPP SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMEK ZORUNLU MU?
  Whatsapp kullanıcı sözleşmesini kabul eden kullanıcıların uygulamayı kullanmaya devam edeceği, kabul etmeyenlerin ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacağı ifade ediliyor.

  ÇOKLU HESAP DESTEĞİ GELİYOR
  WhatsApp bir yandan kullanıcıları kızdıracak kararlara imza atarken, diğer yandan uzun bir süredir beklenen bir özelliği de hayata geçiriyor. İlerleyen haftalarda kullanıma sunulması beklenen özellik sayesinde kullanıcılar birden çok cihazda eş zamanlı olarak WhatsApp hesaplarını kullanabilecek.

  İlk olarak WhatsApp Web üzerinden aktif hale gelmesi beklenen özellik, sonrasında mobil cihazlara da yansıyacak.
  GİZLİLİK İÇİN ÖNEMLİ ADIM ATILMIŞTI! ŞİMDİ İSE BUNUN TERSİ YAPILIYOR
  Facebook, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bir süre sonra uygulamaya uçtan uca şifreleme ekledi. Facebook’un yaptığı bu hareket, gizlilik savunucuları için bir zafer olarak görüldü.

  Çünkü uçtan uca şifrelemede bağımsız güvenlik uzmanları tarafından incelenmiş ve sıkı şekilde denetlenen Signal Protocol kullanıldı.
  2016 yılında WhatsApp kullanıcılara bir defaya mahsus olmak üzere, verilerinin Facebook’la paylaşılmasını devre dışı bırakan bir olanak verdi. Şimdi güncellenmiş olan gizlilik politikası bunu değiştiriyor. Önümüzdeki ay kullanıcılar, verilerinin Facebook’la paylaşılmasını engelleyen seçeneğe sahip olmayacak.
  WhatsApp’ın topladığı verilerden bazıları şunları içeriyor:

  -Telefon numaraları
  -Adres defterlerindeki diğer kişilerin telefon numaraları
  -Profil isimleri
  -Profil resimleri
  -Bir kullanıcının en son ne zaman çevrimiçi olduğu
  -Durum mesajı
  -Uygulama günlüklerinden toplanan tanılama verileri
  -Cihaz ve bağlantı bilgileri

  Facebook, yeni şartlarla birlikte toplanan bilgileri kendi şirketleri arasında paylaşma hakkını saklı tutuyor.

  Yeni gizlilik politikasıyla birlikte WhatsApp, “Facebook şirketler ailesine 2014 yılında katıldık. Facebook şirketler ailesinin bir parçası olan WhatsApp, bu şirketler ailesinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşır. Hizmetlerimizin ve bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler” diyor.

  Açıklamanın devamında da “Sizinle Hizmetlerimiz ve özelliklerimiz hakkında iletişim kurar; sizi koşullarımız, ilkelerimiz ve diğer önemli güncellemeler hakkında bilgilendiririz. Hizmetlerimiz ve artık bir parçası olduğumuz Facebook şirketler ailesinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz” belirtiliyor.

  Üçüncü taraflar ve hizmetler içinse açıklama şu şekilde yapılmış:

  Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler: Başkalarının bize sağladığı bilgileri alırız ve bunlar sizin hakkınızdaki bilgileri de içerebilir. Örneğin, tanıdığınız diğer kullanıcılar Hizmetlerimizi kullandığında, mobil adres defterlerinde bulunan telefon numaranızı bize sağlayabilir (aynı şekilde siz de bu kişilerin bilgilerini sağlayabilirsiniz), size veya sizin de içinde bulunduğunuz gruplara mesaj gönderebilir ya da sizi arayabilirler.

  Üçüncü Taraf Sağlayıcılar: Hizmetlerimizi yürütmemize, sunmamıza, iyileştirmemize, anlamamıza, özelleştirmemize, desteklememize ve pazarlamamıza yardımcı olmaları için üçüncü taraf sağlayıcılarla çalışırız. Örneğin uygulamalarımızı dağıtmak; altyapı, teslim ve diğer sistemlerimizi sağlamak; harita ve yer bilgileri sunmak; ödemeleri işleme almak; insanların Hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlamak ve Hizmetlerimizi pazarlamak amacıyla çeşitli şirketlerle çalışırız. Bu sağlayıcılar belirli durumlarda bize sizin hakkınızda bilgiler sağlayabilir. Örneğin uygulama mağazaları, hizmetteki sorunları tanılamamıza ve düzeltmemize yardımcı olmak için bize raporlar gönderebilir.

  Üçüncü Taraf Hizmetler: Hizmetlerimizi üçüncü taraf hizmetlerle bağlantılı olarak kullanmanıza izin veririz. Hizmetlerimizi bu tür üçüncü taraf hizmetlerle birlikte kullanmanız durumunda, bu hizmetlerden sizin hakkınızda bilgiler alabiliriz. Hizmetlerimizdeki WhatsApp kişileriniz, gruplarınız veya toplu mesaj listelerinizle paylaşmak üzere belirli bir haber hizmetinin sayfasındaki bir haberi WhatsApp paylaş düğmesini kullanarak paylaşmanız veya Hizmetlerimize bir mobil iletişim operatörünün ya da cihaz sağlayıcısının Hizmetlerimize yönelik tanıtımı üzerinden erişmeyi tercih etmeniz buna örnek olarak verilebilir. Üçüncü taraf hizmetleri kullandığınızda, ilgili hizmetleri kullanmanız bu hizmetlerin kendi koşullarına ve gizlilik ilkelerine tabi olacaktır.”

  APPLE’IN KARARINDAN SONRA WHATSAPP KARARI ALINDI

  WhatsApp’la ilgili bu karar, Apple’ın WhatsApp’ta dahil olmak üzere App Store aracılığıyla dağıtılan tüm uygulamalarda, kullanıcılardan toplanan bilgilerin ayrıntılı şekilde sunulmasını zorunlu kıldıktan sonra geldi. WhatsApp, App Store’a göre aşağıdaki bilgileri toplama hakkını saklı tutuyor.

  -Kişi bilgisi
  -Kişiler
  -Finansal bilgiler
  -Satın alma işlemleri
  -Tanımlayıcılar
  -Yaklaşık konum
  -Kullanıcı içeriği
  -Kullanım verileri
  -Tanılama bilgileri

  WHATSAPP SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI

  Bir WhatsApp sözcüsü gizlilik politikasındaki değişiklikler, kullanıcıların veri paylaşımını devre dışı bırakıp, bırakmayacağı veya gelecekte kullanıcılara böyle bir imkan sağlanıp, sağlanmayacağı gibi konularda açıklama yapmayı reddetti. Aslında merak edilenleri yanıtlamadı.

  0
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.