TÜRKLERDE KADININ YERİ…

Forumlar Kültür ve Bilim TÜRKLERDE KADININ YERİ…

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 1 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
 • Gönderi
  Anonim
  Pasif
  TÜRKLERDE KADININ YERİ…
  Türkler de tek eşlilik esastır, ikinci evlilik ayıptır. Hakan’ın eşine “Hatun” (Kraliçe) ya da “Türkan” denir. Eğer Hakan ikinci bir evlilik yaparsa o kadın Çinli ise hep ikinci sıradadır, buna “Konçuy”, başka milletten ise “Kuma” denir.
  İkinci,üçüncü evlilik nadir görülen siyasi nedenlerle yapılan özel bir durumdur. Bu evlilikten çocuk doğarsa, o çocuk veliaht adayı olamaz, kendi annesine teyze, Türkan’a anne der.
  Hakan ile Türkan bir olmalıdır, yabancı bir elçiyi Hakan ve Türkan yanyana tahtta karşılar, tek başına Hakan karar veremez, Hatun’un da onayı gerekir.
  “Hakan buyuruyor ki” diye başlayan ferman geçersizdir. “Hakan ve Hatun buyuruyor ki” demesi gerekir. Kadınlar erkeklerle birlikte kurultaya katılır, devlet işleri kararı alır, erkeklerle aynı eşit haklara ve eşit görev dağılımı yapılır. At biner, kılıç kuşanır, ok atar. Kadın erkeğin tamamlayıcısıdır. Birbirine üstünlük yoktur.
  Bir kadın kocası evde olmasa da erkek misafir ağırlayabilir, erkeklerle kurultaya katılır, devlet işlerinde söz sahibi olur.
  Kadına saygısızlık asla düşünülemez, kadına saygısızlık, en ağır şekilde cezalandırılır. Kadına, çocuğa ve savunmasız birine saldırmanın cezası ölümdür, düşman olsa dahi (Orhun yazıtlarından).Baba, annenin onayını almadan kızını evlendiremez.

   

  0
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.