Soft 404 hataları nedir?

Forumlar Web Teknolojileri İleri Seviye SEO Soft 404 hataları nedir?

 • Bu konu boş.
 • Gönderi
  admin
  Anahtar yönetici
  TR

  Soft 404 nedir?

  Bir URL olan soft 404, kullanıcıya sayfanın mevcut olmadığını belirten bir sayfa ile birlikte ayrıca 200 düzeyinde (başarı) kod döndürür. Bazı durumlarda, çok az içeriğin bulunduğu veya hiç içeriğin bulunmadığı bir sayfa olabilir (örneğin, çok dolu olmayan veya boş bir sayfa.)

  Neden fark eder?

  404/410 (bulunamadı) veya 301 (taşındı) kodlarının yerine başarı kodu döndürmek kötü bir uygulamalarınızı taramaya harcayacakları zamanı o mevcut olmayan URL’yi taramaya çalışarak harcayabilir.

  Ne yapmalıyım?

  Sayfanız artık mevcut değilse ve açık bir şekilde yenisiyle değiştirilmediyse 404 (bulunamadı) veya 410 (Gitti) yanıt kodu döndürmelidir. Her iki kod da hem tarayıcılara hem de arama motorlarına böyle bir sayfanın mevcut olmadığını açık bir şekilde belirtir. Ayrıca mümkünse kullanıcıya özel bir 404 sayfası da gösterebilirsiniz: Örneğin, en popüler sayfalarınızın listesini görüntüleyen veya ana sayfanıza bağlantı içeren bir sayfa.

  Sayfanız taşındıysa veya açık bir şekilde yenisiyle değiştirildiyse, kullanıcıyı uygun şekilde yönlendirmek için 301 (kalıcı yönlendirme) kodu döndürün.

  Sayfanızın hatalı bir şekilde soft 404 olarak işaretlendiğini düşünüyorsanız, oluşturulan içeriği ve döndürülen HTTP kodunu incelemek için URL Denetleme aracını kullanın. Oluşturulan sayfa boşsa veya neredeyse boşsa, sayfanız yüklenemeyen birçok kaynağa (resimler, komut dosyaları ve metin dışı diğer öğeler) atıfta bulunuyor, bu durum da soft 404 olarak yorumlanıyor olabilir. Kaynakların yüklenememesinin çeşitli nedenleri vardır. Örneğin, engellenmiş kaynaklar (robots.txt tarafından engellenmiş), bir sayfada çok fazla kaynağın bulunması ya da yavaş yüklenen/çok büyük kaynaklar. URL Denetleme aracı hangi kaynakların yüklenemediğini listeleyecek, ayrıca yayındaki oluşturulmuş sayfayı size gösterecektir.
  URL’nizin gerçekten doğru kodu döndürüp döndürmediğini teyit etmek için URL Denetleme aracını kullanın.

  0
  0

Etiket: 

 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.