Özel 404 sayfaları oluşturma

Forumlar Web Teknolojileri İleri Seviye SEO Özel 404 sayfaları oluşturma

 • Bu konu boş.
 • Gönderi
  admin
  Anahtar yönetici
  TR
  Bir 404 sayfası, kullanıcıların sitenizde var olmayan bir sayfaya erişmeye çalıştıklarında gördükleri sayfadır (bozuk bir bağlantıyı tıklamışlardır, sayfa silinmiştir veya URL’yi yanlış yazmışlardır).

  Niçin oluşturulmalı?

  Sunucunuzun görüntüleyeceği standart bir 404 sayfasını da kullanabilirsiniz, ancak bu cazip olmayabilir ve web sitenizin markasını taşımaz. Özel bir 404 sayfasına sitenizin markası eklenebilir ve bu sayfada yararlı bilgiler sunulabilir.

  Sunucunuza erişiminiz varsa özel bir 404 sayfası oluşturmanızı öneririz. İyi bir özel 404 sayfası, kullanıcıların aradıkları bilgiyi bulmalarına yardımcı olur, diğer yardımcı içerikleri sağlar ve onları sitenizi daha fazla keşfetmeye yönlendirir.

  (Not: Bu makale özel 404 sayfanızın içeriğini oluşturma yönergelerini içerir. Sunucunuzu yeni 404 sayfanızı görüntüleyecek şekilde yapılandırmak için sunucunuzun veya web barındırma hizmetini size veren kuruluşun dokümanlarına bakın. Arama motorlarının özel 404 sayfanızı yanlışlıkla dizine eklememesi için web sunucunuzun kullanıcılara ve örümceklere 404 durum kodu döndürdüğünden emin olmalısınız.)

  Bir 404 sayfası standart bir HTML sayfası olabileceğinden, bu sayfayı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Burada, ziyaretçileri sitenizde tutmaya ve aradıkları bilgiyi bulmalarına yardımcı olan etkili bir 404 sayfası oluşturmayla ilgili öneriler sunulmaktadır:

  • Ziyaretçilere aradıkları sayfanın bulunamadığını açık bir dille belirtin. Arkadaşça ve davet edici bir dil kullanın.
  • 404 sayfanızda, sitenizin geri diğer bölümleriyle aynı görünümün kullanıldığından emin olun (gezinme dahil).
  • En popüler makalelerinizin veya postalarınızın bağlantılarıyla, sitenizin ana sayfasının bir bağlantısını ekleyin.
  • Kullanıcıların bozuk bağlantıları nasıl bildireceklerine dair bir yol düşünün.
  • Özel 404 sayfanız ne kadar güzel ve yararlı olsa da, muhtemelen Google arama sonuçlarında çıkmasını istemezsiniz. 404 sayfalarının Google’da ve diğer arama motorlarında dizine girmemesi için, olmayan bir sayfa istendiğinde web sunucunuzun gerçek bir 404 HTTP durum kodu görüntülediğinden emin olun.
  • Google’a sitenizin taşındığını bildirmek için Adres Değişikliği aracını kullanın.
  1
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.