MPT-76 Piyade Tüfeği

Forumlar Kültür ve Bilim MPT-76 Piyade Tüfeği

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
 • Gönderi
  Anonim
  Pasif
  MKEK MPT, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı’nın oluşturduğu Modern Piyade Tüfeği projesi kapsamında üretilmiş piyade tüfeğidir.[4] Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan 500.000 HK G3 tüfeğinin yerini alacaktır. MPT kısaltması Milli Piyade Tüfeği sözünün baş harflerinden esinlenerek verilmiştir.[5] MPT-76 ve MPT-55 olarak iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu iki versiyonun arasındaki temel fark kullandıkları mühimmatların mermi çaplarıdır.

  MPT-76 7.62 mm çapında ve MPT-55 ise 5.56 mm çapında şarjörle beslenen, kısa çarpmalı, gaz piston hareketli, döner başlık kilitlemeli mekanizması ile 6 yiv 6 set bulunan yarım ve tam otomatik olarak çalışan piyadenin yakın muharebe silahıdır.

  Tasarım
  AR-15 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini Türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle geliştiririlen piyade tüfeği, nişan yolu ve el kundağındaki NATO rail sayesinde her türlü Advanced Combat Optical Gunsight, kırmızı nokta nişangâh, dürbün ve aparatı ek işlem gerektirmeksizin taşıyabilir.

  1
  0

Etiket: 

 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.