M10 Wolwerine Tankı

Forumlar Kültür ve Bilim M10 Wolwerine Tankı

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
 • Gönderi
  Anonim
  Pasif
  ABD ordusunun amacı tankları muharebe alanında piyade birliklerinin desteklenmesi amacıyla kullanmak, düşman tankları ile karşılaşılan bir durumda ise bunları tank imha ediciler ile düşman tanklarını safdışı etmekti.3in GMC M10lar orta sınıf M4A2 şasesi üzerine konulmuş üstü açık taretli ve 76.2 mm M7 topu taşıyordu. Bu top AP M79 Zırh Delici , APC M62 Balistic Mermi, HVAP M93 Mermi ve APHE(Yüksek Patlayıcılı Zırh Delici) mühimmatı kullanıyordu. Taret kısmının arka tarafının çok farklı görünmesinin sebebi bu mühimmatları burada taşımasıydı.

  Ayrıca taretin arka kısmına 300 mermi kapasiteli .50 mm Browning marka ağır makinalı tüfek yerleştirilmişti.

  Görevleri
  M10 II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun en önemli tank imha edicisi olmuştur. Kuzey Afrika muharebelerinde, M10’nun 76.2 mm M7 topu birçok Alman tankını uzak mesafelerden etkisiz hale getirmiştir. M10’nun kasasının ağır olması sebebiyle 1944 yılının başlarında ondan daha hafif ve hızlı 76 mm GMC M18 Hellcat modeli üretildi. Normandiya Çıkarması sırasında M10’nun ateş gücünün Alman Panther tankına karşı etkisiz kalmasından sonra ordu 1944 sonbaharından itibaren 90 mm GMC M36 Jackson ile bu tankı değiştirmek zorunda kalmıştır. Pasifik Cephesi’nde ise taretlerinin üstlerinin açık olması büyük sorun teşkil etmiştir. Bunun en önemli sebebi Japonların tank savaşları yerine çok yakın piyade saldırıları olmuştur. Taretin üstünün açık olması içindeki mürettebatı korumasız bırakıyordu.

  Tahminen 54 adet M10 kayıt dışı olarak Rus Kızıl Ordu’suna verilmiştir. Özgür Fransız Ordusu’na verilen M10’ların en başarılı olduğu çatışma ise Paris yakınlarındaki Place de la Concorde yakınlarında bir Alman Panther tankını yok etmeleridir.

  M10’ların tepesinin açık olması en önemli sorundu. Bu sebepten havan saldırısına, şehir içinde ve ormanlık alanlarda ise taretin içine atılacak bir el bombası ile mürettebatını kaybetmeye müsaitti. Savaşın sonlarına doğru zırhı yeni nesil Alman tanklarına, antitank silahlarına ve toplarına karşı etkisiz kaldı. M10’nun en kötü yanlarından biri de taretinin 360 derecelik bir dönüşü 2 dakikada yapmasıydı. Tareti motorlu bir düzenek değil elle çevrilen bir düzenek döndürüyordu.

  Modelleri

  Achilles Modeli
  3 in Gun Motor Carriage T35 (Prototip) – İlk model Orta Sınıf M4A2tankı şaseli.
  3 in Gun Motor Carriage T35E1 / 3in GMC M10 (3in SP, Wolverine) – dizel motorlu (~5000)
  3 in GMC M10A1 – Ford GAA benzin motorlu (~1700)
  17pdr SP. Achilles – 3in GMC M10 üzerine Ordnance QF 17 pounder Mark V topu kullanılmıştır.
  Dizel motorlu ile M10 17pdr SP. Achilles IC,
  Benzin motorlu ile M10A1 17pdr SP. Achilles IIC
  Full-Track Prime Mover M35 – Taretsiz M10A1 ağır silah çekmek için kulanılıyordu.

  1
  0

Etiket: 

 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.