M1 Abrams Tankı

Forumlar Kültür ve Bilim M1 Abrams Tankı

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
 • Gönderi
  Anonim
  Pasif
  M1 Abrams, ABD Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri’nin yanında Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan Avustralya ve 2010’dan itibaren Irak orduları envanterinde bulunan 3. nesil bir ana muharebe tankıdır. 1980’den başlayarak ortaya çıkan üç ana tipiyle (M1, M1A1 ve M1A2) Amerikan Ordusu tarafından kullanılan temel tank sınıfıdır. Son üretilen M1A2 modellerinde yeni nesil zırh ve elektronik sistemler kullanılmıştır. Tank adını 1968 ile 1972 yılları arasında görev yapan eski Genelkurmay Başkanı General Creighton Abrams’dan almıştır.

  M1 Abrams tankı daha önce kullanılan M60 Patton tankı yerine ordu servisine alınmıştır. Bununla birlikte 2050 yılına kadar ABD ordusunda hizmetinde kalması planlanmaktadır. 1500 hp gücündeki Gaz Türbin motoruna, sofistike bir kompozit zırha, personel güvenliği için ayrı bir patlama hücresi içinde yalıtılmış mühimmat depolama kabinine sahip ABD’nin modern zırhlı savaş programı için geliştirilen bir tanktır. 61.7 tonluk ağırlığı ile en ağır muharebe tanklarından biridir. Ayrıca 120 mm’lik tank topu ile muharebe sahasında önemli bir üstünlüğe sahiptir. İlk çıkan M1 modelini elektronik ve zırh sistemlerinde yapılan geliştirmeler ile M1A1 ve M1A2 modelleri takip etmiştir.

  Tank komutanının top namlusundan bağımsız hedef belirleme sistemi, nişancının tespit edilen hedefler ile meşgul olurken tank komutanının yeni hedefler arayabilmesine imkân vermektedir. Termal görüş sistemi, lazer telemetreli atış destek bilgisayarı ve stabilizasyon gibi M60 tanklarında da bulunan elektronik sistemler M1 tanklarının da standart donanımları arasındadır.

  Ana Silah Türleri

  M1 Abrams
  M68A1 yivli top
  M1 modelinde ilk olarak NATO standardı M68A1 105 mm yivli tank topu kullanılmıştı. Bu top çeşitli HEAT mermileri, yüksek patlayıcılı, duman mermisi, yüksek etkili anti-personel mermileri atabilen isabet yüzdesi yüksek bir tank topuydu. Bu top Birleşik Krallık Ordu Donatım birimi tarafından L7 adıyla dizayn edilmiştir. M256 kullanılana kadar M1 ve M1IP modellerinde bu top kullanılmıştır.

  M256 yivsiz top

  Deniz Piyadelerine ait M1A1 Necej yakınlarından atış taliminde
  M1 modellerinde kullanılan M68A1 105 mm yivli top gelişen zırh teknolojisi sebebiyle etkisini yitirmeye başladı. Bunun üzerine yeni nesil M1A1/A2 tanklarının üzerine M256 120 mm smoothbore (L44’ten geliştirilen) top konulmuştur. Bu topun dizaynı Alman Rheinmetall AG firmasına ait olup, General Dynamics Kara Sistemleri Bölümünde üretilmiştir. Aynı top Alman Leopard 2A5 tankında da kullanılmaktadır. Ancak Almanlar bu topun daha uzun bir modelini Leopard 2A6’da kullanmıştır. Buna karşılık ABD’de M256E1 topunu geliştirmiştir. L55 topu M829A2 mermisi ile Kontakt-5 ERA modelli T-90 veya T-80U tanklarını 4000 metreden nişangah ile vurabilmektedir.

  Mühimmat Çeşitleri

  Namludan yeni çıkmış bir zırh delici SABOT mermisi

  Rus 3BK29 HEAT mermisi
  APFSDS (İngilizce→Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot, zırh delici kuyruktan dengeli ayrılabilen sabotlu mermi) Sert alaşımlı malzemeden (tugnsten gibi) üretilen deliciler(penetratörler) taşıyan bu mermiler tankın gövdesini kinetik enerji ile delmektedirler. Bazı kinetik enerjili mühimmatlarda ise zayıflatılmış uranyum (DU-depleted uranium) kullanılmaktadır. Bu mermiler düşman tankının zırhını uranyumun yarattığı kinetik enerjiyi kullanarak delmekte ya da kullanılmaz hale getirmektedir. Amerikan ordusunda bu mermiye ‘gümüş mermi’ de denilmektedir. Çöl Kalkanı Operasyonu’nda Irak tanklarına karşı çok başarılı olmuştur. Ancak kullanılan uranyumun çevreye verdiği zararlar hala tartışılmaktadır.
  HEAT (İngilizce→High-Explosive Anti-Tank, yüksek patlayıcılı tanksavar mermisi)
  MPAT (İngilizce→Multi-Purpose Anti-Tank, genel amaçlı tanksavar) Bu mermi her ne kadar tanksavar olarak kullanılsa da içerisine yerleştirilen “proximity fuze22 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.” sayesinde alçak uçuş yapan uçak ve helikopterlere karşıda kullanılmaktadır.
  L44(İngilizce)24 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ayrıca M1028 120 mm anti-personel mermisi de atabilir. Bu merminin içerisinde 1.105 adet 10 mm tungsten şarapnel parçacığı vardır. Çifte fişeğine benzeyen bu mermi 500 m bir alan içerisindeki piyade ya da hafif zırhlı düşman araçlarına karşı kullanılır.

  1
  0

Etiket: 

 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.