HTML Renk Kodları Nelerdir?

Forumlar Web Teknolojileri HTML HTML Renk Kodları Nelerdir?

 • Bu konu boş.
 • Gönderi
  admin
  Anahtar yönetici
  TR

  HTML renk kodları nelerdir?

  Renk kodları, her gün gördüğümüz renkleri bilgisayarın yorumlayıp görüntüleyebileceği bir biçimde göstermenin yollarıdır. Genellikle web sitelerinde ve diğer yazılım uygulamalarında kullanılan, diğerlerinin yanı sıra Hex renk kodları, RGB ve HSL değerleri ve HTML renk adları da dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde vardır.

  HEX RENK KODLARI

  En popüler Hex renk kodları vardır; hex kodundaki her bayt veya karakter çiftinin sırasıyla renkteki kırmızı, yeşil ve mavi yoğunluğunu temsil eden üç bayt hexadecimal sayı (altı basamaklı sayılardan oluşur) anlamına gelir.

  # XX XX XX

  Hex kodu bayt değerleri, rengin en düşük yoğunluğu olan 00’dan en yüksek yoğunluğu temsil eden FF’ye kadar değişir. Beyaz renk, örneğin, üç ana rengin her birinin tam yoğunluğunda karıştırılarak #FFFFFF Hex renk koduyla sonuçlanır.

  #FFFFFF

  Siyah, bir ekran ekranında herhangi bir renk yokluğu, her renk mümkün olan en düşük yoğunlukta görüntülenen ve #000000 bir Hex renk kodu ile, tam tersidir.

  #000000

  Hex renk kodu gösteriminin temellerini anlayarak, her rengin eşit yoğunluklarından oluştuğundan, gri tonlu renkleri çok kolay bir şekilde oluşturabiliriz:

  #454545

  Üç birincil renk, kırmızı, yeşil ve mavi, diğer iki en düşük yoğunlukları ile istenilen rengin en yüksek yoğunluğu karıştırılarak yapılır:

  #FF0000

  24 bit renk tam spektrum destekleyen modern tarayıcılar ile, 16.777.216 farklı renk olanakları vardır. Tüm 16.7 milyon keşfetmek için bu web sitesinden renk kodu oluşturabilirsiniz.

  0
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.