Görsel Hit Kayıpları Nedenleri ve Çözümü

Forumlar Web Teknolojileri Yeni Başlayanlar için SEO Görsel Hit Kayıpları Nedenleri ve Çözümü

 • Gönderi
  admin
  Anahtar yönetici
  TR
  Özellikle hit düşüşü temel olarak bir çok webmaster arkadaşımızın temel problemi gibi görülüyor. Öncelikle bunun sebeplerini iyi bilmek gerek. Sizin için yabancı kaynaklardan araştırmalar yaptım. Açık söylemek gerekirse bununla ilgili net bir açıklama Google tarafından yapılmadı. Yazının yayınlandığı tarih itibariyle hala da bu durumun tam olarak düzeltilmediğini düşünüyorum. Peki sorun nedir?

  Google Görsellere Mobil Düzenleme Gelebilir!

  Google görseller için yeni bir düzenleme yapılacak söylentisi yaygın bir duruma geldi. Bir çok güvenilir yabancı kaynak bundan bahsediyor. Hatta fark ettiyseniz çözünürlüğü çok yüksek resimler artık görsellerde kendi sunucuları üzerinden küçük bir resim olarak gösteriliyor. Görsellerde resim boyutu ayarlarında en yükseğe çıkarıp resim arayarak bunu görebilirsiniz.

  Resimde gördüğünüz üzere koyu gri arka planın aslında resimle dolması gerekiyordu. Ancak 2016 Aralık ayından itibaren bu derece yüksek çözünürlüğe sahip resimler kendi sunucuları üzerinden paylaşılıyor. Buda özellikle ”wallpaper” hedefi olan siteleri ciddi sıkıntıya sokuyor. Bu resimleri yeni sekmede açtığınızda demek istediğimi göreceksiniz.

  Bu durum bir çok Gogle yakınlığıyla bilinen webmaster sitesinde mobil için özel bir resim arama bölümü olacağı yönünde yorumlanıyor. Google ise bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Resim konusunda gelgitlerin sebebinin bu olabileceği tahmin ediliyor. Eğer böyle bir yenilik gelirse tüm webmasterları bekleyen ciddi bir güncelleme olduğunu düşünebiliriz. ”Image SEO” yeni bir boyut kazanabilir.

  Spam Resim Sayfaları ve İsimlendirmeleri

  Google görsellerde değişen resim sıralamasının bir diğer sebebi de içerik için uygulanan spam işleminin artık resim içinde ciddi şekilde uygulanıyor olmasıdır. Bir çok site görsel hiti için isimlendirme ve özel galeri sayfaları oluşturdu. Hatırlarsanız bir kaç yıl öncesine kadar bu konu için ”yineleme” adında ciddi bir günceleme geldi. Yazı içerisinde aynı isimde resim kullanınca Google bunu spam olarak görüyordu. Biz ne yaptık türevlerini üreterek bu sorunu çözebileceğimizi düşündülk.

  Örnek:

  canavcilar.com/oyunfotograflari.html/oyunfotografi

  Yani oyun fotoğrafları adında bir konu açınca içine oyun fotoğrafları eklerken yineleme olmasın ama ana hedef kelimeye yüklenelim diye resimlerin isimini galeri sayfası oluşturarak

  -oyun fotoğrafı

  -oyun fotoğraf

  -oyun fotosu

  -oyun fotoğrafları 2017

  Gibi türevlerle isimlendirerek güya spam içerikişlemeden kelimeye yüklenmiş oldul. Google’un bu konuda işlem yapacağını aslında bilmemiz gerekiyordu. Bu durum gittikçe yaygınlaşınca Google neşteri vurdu.

  Sinyalleri Vermişti

  Geçen sene görsellerde çok yaygın kullanılan resmin önüne hotlink eklentileriyle ”büyük boy görüntülemek için tıklayın” getirilen perdeye müdahale edilmişti. Bu eklentiyi kullanan sitelere spam işlemi uygulanmıştı. Aslında bu Google ‘ın görsellere bir düzen getireceğinin önemli sinyaliydi.

  Yazının En Önemli Kısmı : Ne Yapmak Lazım?

  Hiç birinizin hoşuna gitmeyecek çözüm önerilerim var. Kendi duvar kağıdı sitemde denediğim için rahatlıkla söyleyebiliyorum.

  *Galeri sayfalarını iptal edin ya da bu sayfaların seo değerlerini yükseltmek için düzenleyin.

  *Yukarıda örnek verdiğim spam isimlendirmeleri kaldırın veya yeniden düzenleyin.

  *Resimlere açıklama girmeye başlayın. daha önce açıklamasız olan resimleri yeniden düzenleyin.

  Açıkası bunları yaptıktan sonra hitinizi geri kazanamasınız bile düşüşü engellersiniz. Eskisi gibi olmasa da siteniz yeniden yükselmeye zamanla başlayacaktır. Yazımı sonlandırmadan önce beklediğim tehlikeleri de paylaşmak istiyorum.

  Google Görsellerde Hala Planlarını Bitirmedi!

  Fark edenler mutlaka olmuştur. Hala eklediğiniz bazı resimler önce index alıyor sonra siliniyor. Sayfalarda bazen saçma resim indexleri alınabiliyor. Örneğin siz meta kodlar ile bu konununun resmi budur deseniz bile botlar gidip sosyal medya iconunu konu adıyla index alabiliyor. Bu bizimle ilgili planlarının bitmediğini gösteriyor. Aklınıza gelecek her doğru seo hamlesini yapın. Sitenizin görsel bölümünü yeniden optimize edin. Bizi büyük köklü değişiklikler bekliyor.

  0
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.