Kısa bir süre önce sitenizdeki bir sayfaya eklemede bulunduysanız veya mevcut bir sayfada değişiklik yaptıysanız burada listelenen yöntemlerden herhangi birini kullanarak Google’dan sayfanın yeniden dizine eklemesini isteyebilirsiniz.

Genel yönergeler

 • Tarama, birkaç gün ile birkaç hafta arasında zaman alabilir. Sabırlı olun ve taramanın hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Dizin Durumu raporunu veya URL İnceleme aracını kullanın.
 • Burada açıklanan tüm yöntemlerde yanıt süresi aynıdır.
 • Tek tek gönderilen URL’ler için kota uygulanır.
 • Aynı URL veya site haritası için yeniden tarama isteğini birden çok kez göndermek taramayı hızlandırmaz.

Tarama isteğinde bulunma yöntemleri

URL Denetleme aracını kullanma (yalnızca birkaç URL)

Tek tek URL’lerin taranmasını istemek için URL Denetleme aracını kullanın. Çok sayıda URL’niz varsa bunun yerine bir site haritası göndermeniz gerektiğini unutmayın.

Dizine eklenmek üzere URL göndermek için:

 1. Yukarıdaki genel yönergeleri okuyun.
 2. URL Denetleme aracını kullanarak URL’yi inceleyin.
 3. Dizine eklenmesini iste seçeneğini belirleyin. Araç canlı bir test çalıştırarak, dizine eklenmeyle ilgili bariz bir sorun olup olmadığına bakar ve sorun yoksa sayfayı dizine eklenmek üzere sıraya alır. Araç, sayfa ile ilgili sorunlar bulursa bunları düzeltmeye çalışmalısınız.

Not: Tarama isteğinde bulunmak, dahil edilmenin anında veya ileride gerçekleşeceğini garanti etmez. Sistemlerimiz, yüksek kaliteli ve yararlı içeriğin hızlı bir şekilde dahil edilmesine öncelik verir.

Site haritası gönderme (aynı anda birçok URL)

Site haritası, Google’ın sitenizdeki URL’leri keşfetmesi için önemli bir yöntemdir. Site haritası ayrıca, alternatif dil sürümleri ve video, resim veya habere özel sayfalar hakkında ek meta veriler de içerebilir. Site haritasının nasıl oluşturulacağını öğrenin.

Google’ın en son taramasından bu yana site haritanızı değiştirmediyseniz site haritasını yeniden göndermek herhangi bir ek avantaj sağlamaz. Site haritasındaki sayfaları güncellediyseniz bunları <lastmod> ile işaretleyin.

Site haritanızla ilgili olarak Google’ı uyarabileceğiniz farklı yollar aşağıda açıklanmıştır:

 • Site haritaları raporunu kullanarak bir site haritası gönderin.
 • Ping aracını kullanın. Tarayıcınızda veya komut satırında site haritanızın tam URL’sini belirterek, bu adrese bir GET isteği gönderin. Site haritası dosyasının erişilebilir olduğundan emin olun:
  http://www.google.com/ping?sitemap=<full_URL_of_sitemap>
  Örnek:
  http://www.google.com/ping?sitemap=https://example.com/sitemap.xml
 • Aşağıdaki satırı robots.txt dosyanızda herhangi bir yere ekleyerek site haritanızın yolunu belirtin. Sitenizi tekrar taradığımızda site haritasını buluruz:
  Sitemap: http://example.com/my_sitemap.xml