Google Arama Nasıl Çalışır? detaylı

Forumlar Web Teknolojileri Yeni Başlayanlar için SEO Google Arama Nasıl Çalışır? detaylı

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
 • Gönderi
  Anonim
  Pasif
  Her arama yaptığınızda yararlı bilgiler içeren binlerce, bazen milyonlarca web sayfası bulunur. Google’ın hangi sonuçları göstereceğine karar verme süreci, siz sorunuzu yazmadan çok önce başlar ve size en iyi bilgileri sağlama taahhüdümüze göre şekillenir.

  Google birçok farklı kaynaktan bilgi alır. Bunlardan bazıları:

  • Web sayfaları,
  • Kullanıcıların gönderdiği içerikler (Google Benim İşletmem ve Haritalar’daki kullanıcı gönderimleri gibi),
  • Kitap tarama,
  • İnternette halka açık veritabanları,
  • ve diğer birçok kaynak.

  Bu dokümanda web sayfaları ele alınmaktadır.
  Tarama
  İlk adım, web’de hangi sayfaların olduğunu bulmaktır. Tüm web sayfalarının merkezi olarak kaydolduğu bir yer yoktur. Bu yüzden Google’ın sürekli olarak yeni sayfalar araması ve bunları bilinen sayfalar listesine eklemesi gerekir. Google daha önce ziyaret ettiğinden bazı sayfalar hakkında bilgi sahibidir. Diğer sayfaları ise bilinen bir sayfadan yeni sayfalara giden bağlantıları takip ederek keşfeder. Bunların dışında, web sitesi sahipleri, taranması için sayfa listesini (site haritası) Google’a gönderdiğinde de diğer sayfalar keşfedilir. Wix veya Blogger gibi yönetilen bir web barındırıcısı kullanıyorsanız bu hizmetler Google’a, güncellediğiniz veya yeni eklediğiniz sayfaları taramasını söyler.

  Google bir sayfanın URL’sini bulduktan sonra, sayfada ne olduğunu öğrenmek için sayfayı ziyaret eder veya tarar. Google, sayfayı oluşturup Arama sonuçlarında nerede görüneceğine karar vermek için hem metin hem de metin olmayan içeriği ve genel görsel düzeni analiz eder. Google sitenizi ne kadar iyi anlarsa sitenizi, sunduğunuz içeriği arayan kişilerle o kadar iyi eşleştirebiliriz.

  Sitenizin taranmasını iyileştirmek için:

  Google’ın sitenizdeki sayfalara erişebildiğini ve sayfaların doğru göründüğünü doğrulayın. Google, web’e anonim bir kullanıcı (şifresi veya bilgileri olmayan bir kullanıcı) olarak erişir. Google’ın sayfayı doğru bir şekilde anlayabilmesi için tüm resimleri ve sayfadaki diğer öğeleri de görebilmesi gerekir. Mobil Uyumluluk testi aracına sayfa URL’nizi yazarak hızlı bir kontrol yapabilirsiniz.
  Tek bir sayfa oluşturduysanız veya güncellediyseniz Google’a tek bir URL gönderebilirsiniz. Google’a aynı anda birçok yeni veya güncellenmiş sayfayı bildirmek için site haritası kullanın.

  Google’dan yalnızca bir sayfayı taramasını isteyecekseniz o sayfa ana sayfanız olsun. Ana sayfanız, Google açısından sitenizdeki en önemli sayfadır. Sitenin tam kapsamlı olarak taranmasını sağlamak için ana sayfanızın (ve tüm sayfaların), sitenizdeki önemli tüm bölümleri ve sayfaları bağlayan iyi bir gezinme sistemine sahip olduğundan emin olun. İyi bir gezinme özelliği kullanıcıların (ve Google’ın) sitenizde yollarını bulmalarına yardımcı olur. Google, ana sayfadan başlayıp bir bağlantı yolunu izleyerek tüm diğer sayfalara ulaşabildiği sürece, daha küçük siteler için (1.000’den az sayfası olan) yalnızca ana sayfanın Google’a bildirilmesi yeterlidir.

  Sayfanıza Google’ın zaten bildiği başka bir sayfadan bağlantı verilmesini sağlayın. Ancak, reklamlardaki bağlantıların, diğer sitelerde ödediğiniz bağlantıların, yorumlardaki bağlantıların veya Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uymayan diğer bağlantıların Google tarafından izlenmeyeceğini hatırlatırız.

  Google, siteleri ücret karşılığı daha sık taramaz veya sıralamasını yükseltmez. Kim size bunun tersini söylerse, yanılıyordur.

  Dizine ekleme

  Bir sayfa keşfedildikten sonra, Google sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamaya çalışır. Bu sürece dizine ekleme denir. Google, sayfanın içeriğini analiz eder, sayfaya yerleştirilmiş resimleri ve video dosyalarını sınıflandırır ve sayfayı diğer şekillerde anlamaya çalışır. Bu bilgiler, Google dizininde saklanır. Bu veritabanı çok, çok (çok) sayıda bilgisayarda depolanmaktadır.

  Sayfanızın dizine eklenmesini iyileştirmek için:

  Kısa, anlamlı sayfa başlıkları oluşturun.
  Sayfanın konusunu veren sayfa başlıklarını kullanın.
  İçeriğin anlaşılması için resim yerine metin kullanın. (Google bazı görüntü ve videoları anlayabilir, ancak metinleri daha iyi anlar. En azından, video ve görüntülerinize uygun şekilde alt metin ve diğer özellikler ekleyin.)

  Sunum (ve sıralama)

  Bir kullanıcı bir sorguyu yazdığında Google, dizinindeki en alakalı cevabı bulmak için pek çok faktörden yararlanır. Google, en yüksek kalitede yanıtları belirlemeye çalışır. Bunu yaparken kullanıcının konumu, dili ve cihazı (masaüstü veya telefon) gibi şeyleri göz önünde bulundurarak en iyi kullanıcı deneyimini ve en uygun yanıtı sağlayacak diğer hususları dikkate alır. Örneğin, “bisiklet tamircisi” araması, Paris’teki bir kullanıcıyla Hong Kong’daki bir kullanıcıya farklı cevaplar gösterecektir. Sıralama otomatik yapılır ve Google, sayfaları daha üst sırada göstermek için ödeme kabul etmez.

  Sunumunuzu ve sıralamanızı iyileştirmek için:

  Sayfanızın hızlı yüklenmesini ve mobil uyumlu olmasını sağlayın.
  Sayfanıza yararlı içerikler koyun ve güncel kalmasını sağlayın.
  İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olan Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyun.
  SEO başlangıç kılavuzumuzdaki diğer ipuçlarını ve en iyi uygulamaları okuyun.
  İyi sonuçlar verdiğimizden emin olmak için kalite puanlayıcılarımıza sunduğumuz yönergeler de dahil olmak üzere daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz.

  • Bu konu 2 yıl 2 ay önce önce admin tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 2 yıl 2 ay önce önce admin tarafından değiştirildi.
  0
  0

Etiket: 

 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.