Backlink Analizi

Forumlar Web Teknolojileri Yeni Başlayanlar için SEO Backlink Analizi

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 1 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
 • Gönderi
  Anonim
  Pasif
  Arama sonuçlarında sıralamanızı belirleyecek en önemli faktörlerden biri backlink’lerdir. Backlink analizini detaylıca incelemeye başlayalım.

  Nedir bu backlink?
  Web’de yer alan her türlü tıklanabilir bağlantıya link; eğer bu link sizin internet sitenizi işaret ediyorsa backlink (referans bağlantı) adını veriyoruz. Tıklanabilir bağlantılar görünüm ve arama sonuçlarına olan etkisi bakımından 3’e ayrılmaktadır.

  Brand anchor text: Markanızın adından oluşan anchor text’ler brad anchor text olarak adlandırlır. Marka adı anchor text’i veya internet sitenizin (ana sayfanın) tıklanabilir URL’i brand anchor text’e örnek gösterilebilir. Marka adı & markaadi.com.tr
  Money anchor text: Anchor text’in anahtar kelimelerinizden oluşmuş hali money anchor text olarak adlandırılır. Örneğin; backlink nedir
  Compound anchor text: Brand ve money anchor text’in birleşiminden oluşan tıklanabilir bağlantı türü compound anchor text olarak kabul edilir. Örneğin; MOZ’un verilerine göre
  Yönergelerinde doğal yollarla referans bağlantılar edinmenin gerekliliğini dile getiren Google, guest blogging/guest posting (bir nevi tanıtım yazısı), paid links (ücret karşılığında alınan backlink’ler), widget backlink, cloacking (gizli linkler), affiliate linklerin kullanımını hoş karşılamamaktadır.

  Bu tür backlinkler yerine, kullanıcılara fayda sağlayan (bilgi veren) tartışma mecralarını tercih etmek, kullanıcı yorumlarına yer vererek içeriğinizi zenginleştirmek, internet sitenizin veya sağlamış olduğunuz servisin promosyonunu yapmak, doğal yollardan backlink elde etme yöntemlerinden bazılarıdır.

  Kaliteli backlink’ler kazanmaya çalışırken veya buna gayret ederken, sektörümüzden bağımsız, zayıf, kısaca zararlı sitelerden (anti SEO olarak adlandırılan saldırılar dahil) gelen backlink’leri tespit etmek ve reddetmek, olası cezaların önüne geçmek açısından önemlidir.

  Backlink analizini gerçekleştirebilmek için kullanabileceğiniz araçlar
  Majestic
  Link Research Tools
  Search Console
  Eksiksiz bir çalışma için yukarıda yer alan analiz araçlarının sağlamış olduğu verileri bir araya getirerek big dataya sahip olunması gerekmektedir. Peki bu büyük ve kapsamlı liste içerisinden;

  Zararlı backlinkler nasıl tespit ve analiz edilir?
  Eğer bu backlinkler rakiplerin SEO performansını düşürmek gibi bir saldırı mahiyetinde ise, otomatik olarak uygulandığından arkalarında çoğu zaman sabit anchor text, IP, link type, link location gibi footprint’ler bırakır. Uygulanmış saldırıların yanında bu saldırıları anlık olarak takip edebilmek ve hızlı müdahalelerde bulunabilmek büyük önem taşımaktadır. Amerika gibi SEO endüstrisinin gelişmiş olduğu ülkelerde internet sitesi sahiplerine bu işlemlerin tamamına hizmet veren, servis eden iş tanımları oluşmuştur.

  Geçmiş dönemlerde veya sürekli olarak sitenize gelen zararlı bağlantıların tespit ve analiz edilebilmesi için uzman kişilerden destek almanız gerekmektedir.

  Manuel cezalar ve yeniden değerlendirme isteği
  Sağlıklı olmayan backlink’lerden dolayı bir ceza mail’i tarafınıza ulaştıysa, manuel işleme maruz kaldığınız anlamına gelmektedir. Bu durumda aşağıda maddeler halinde yer alan işlemlerin tamamı büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir.

  Zararlı backlink’lerin tamamı tespit edilmelidir.
  Eğer para karşılığında bir backlink çalışması yapıldıysa, söz konusu internet sitesi sahiplerine ulaşıp, linklerin kaldırılması veya nofollow etiketinin eklenmesi gerekmektedir. Düzenleme şansınızın olmadığı internet siteleri ise reddetme aracı (disavow tool) ile reddedilmelidir.
  Google yönergelerini bilererek/bilmeden ihlal eden internet sitesi sahipleri, cezanın ortadan kalkması için yapmış olduğu işlemleri iyi niyetli ve açık bir dille günah çıkarırcasına anlatmalıdır. Özür yazısı, gerçek kişiler tarafından incelenmektedir ve bu işlem birkaç gün sürebilmektedir.

  Algoritmik cezalar
  Bu başlık için ceza tabiri yerine “uyarı” kelimesini kullanmak daha doğru olacaktır. Algoritmik güncellemeler sonrasında organik trafiklerinde belirgin bir düşüş yaşan internet siteleri bu durumu bir uyarı olarak algılamalıdır.

  Kendi düşüncemi paylaşacak olursam; manuel işlemler (cezalar) yeniden değerlendirme seçeneği olması açısından algoritmik uyarılara göre daha hafiftir. Hızlı bir şekilde gerekli analizler, çalışmalar yapılabilir ve ceza ortadan kaldırılabilir. Algoritmik güncellemeler sonrasında alınan uyarılarda ise yaptığınız değişikliklerin etkisini ancak bir sonraki güncellemede görebilirsiniz.

  2015 Ekim ayının başında gerçekleşen SMX’te Google Webmaster Trends Analyst’i Gary Illyes yakın bir süre içerisinde Google’ın real-time Penguen güncellemeleri gerçekleştireceğini belirten sevindirici haberi paylaştı.

  Google gibi internetin yargıcı konumunda yer alan bir gücün güvenirliliğini, dinamik, hızlı reaksiyonlar gösterebilmesini sağlayacak, aynı zamanda algoritmik güncellemelere takılan internet sitelerinin mağduriyetini ortadan kaldıracak bu güncelleme ile ilgili gelişmeleri merakla bekliyorum.

  0
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.