8 Adımda Başarılı Blog Yazısı Yazmak

Forumlar Blogcular Blogcular Genel 8 Adımda Başarılı Blog Yazısı Yazmak

 • Gönderi
  admin
  Anahtar yönetici
  TR
  Blog yazarken farkında olmadan bazı ayrıntıları gözden kaçırabiliyoruz. Bu ayrıntılar hem blogunuzun kalitesini düşürecek hem de az ziyaretçi almasına neden olacaktır. Belirttiğimiz ayrıntılara dikkat ederek harika blog yazabileceksiniz.

  Blog yazarken farkında olmadan bazı ayrıntıları gözden kaçırabiliyoruz. Kaçırdığımız ayrıntılara dikkat ederek harika blog yazıları yazabiliriz. Başarılı blog yazıları demek daha fazla ziyaretçi demektir. Şimdi sizlere daha iyi blog yazmak için gerekli ipuçlarına geçelim:

  1. Başlığınıza önem gösterin.
  Makalelerinizin başlığı hayati derecede önemlidir. İnsanları ilgilendiren şey budur ve dikkatini çeker. Başlık ne kadar iyi olursa, makaleyi okuma olasılığı artar ya da web sitenize olan bağlantıyı tıklar.
  Başlık yazarken dikkat etmeniz gereken nokta:

  Makalenin içeriğin açıkça belirtmek
  Makul derecede kısa tutmak
  Bu noktalara dikkat ederek ve biraz yaratıcı olarak çok iyi başlıklar çıkarabilirsiniz.
  Dolayısıyla, makalenizi göndermeden önce, başlığınız için biraz düşünün.
  basliginiza-onem-verin-min

  2.İnsanların okumasını sağlayın.
  Başarılı bir blog yazmak için, kitleniz için yazmanız gerekir. Yazdığınız kitle ne kadar büyük olursa, o kadar çok kişi bunu okuyacaktır.
  İnsanların sıkça yaptığı yanlış sürekli farklı konulardan yazmaktır. Örneğin arabalar hakkında bir blog açıp yazıyorsanız bu bloga bisiklet hakkında yazı koymayın. Eğer karışık konular koyarsanız hedef kitleniz karışır. Belli bir konu seçip bunun üzerine gitmekte fayda var.

  3. Makalenizin okunmasını kolaylaştırın.
  Makalenize devasa paragraflar yazmayın. Önemli yerleri biçimlendirin. Biçimlendirmekten kastım kalın, italik, farklı renkli olabilir. Yine okunmayı kolaylaştıracak diğer bir hususta font tipidir. Süslü fontlardan uzak durun. Başta iyi görünse de makalelerde daha sade fontlar tercih edin.
  makalenizin-okunmasini-kolaylastirin

  4. Aynı stilleri kullanın.
  Her makaleniz için ayrı stiller kullanmayın. Bunlar resimlerde aynı boyut olabilir, linklere verdiğiniz renkler olabilir. Sitenizi ilk oluştururken makaleniz için stil belirleyip aynı stilleri kullanmanız sizi daha profesyonel gösterecektir.

  5. Resim eklemeyi unutmayın.
  Makalenizi okumaya başlayacak kişinin ilk olarak başlık ve resim dikkatini çekecektir. Makale resminizi konunuzla alakalı olacak şekilde seçin. Aksi taktirde kullanıcının ilgisini çekemeyebilirsiniz.
  resim-eklemeyi-unutmayin

  6. Link eklerken dikkatli olun.
  Yazdığınız yazıda dışarıya link vermeniz gerekebilir. Link verirken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta; linkleri yeni sekmede açılmasını sağlayın (target=”_blank”). Bu sayede ziyaretçileriniz sitenizden ayrılmayacaktır.
  link-verirken-dikkatli-olun

  7. SEO dostu makale yazın.
  Çoğu yazımda belirttiğim gibi makale yazarken eğer arama motorlarından ziyaretçi gelmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bu maddedir. Bunun için ” 6 adımda SEO uyumlu makale yazmak ” adlı makalemi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine benzer konu olarak SEO için ” Siteniz için önemli 9 SEO tavsiyesi ” adlı makalemi de okuyabilirsiniz.
  seo-dostu-makale-yazin

  8. Yayınlama saatine dikkat edin.
  Makalenizi bitirir bitirmez yayınlamayın. Örneğin makalenizi sosyal medyada paylaşacaksanız yapmanız gereken ilk şey: İnsanların hangi saatler arasında sosyal medyada daha fazla bulunduğuna bakmak olmalıdır. Bu sayede daha çok ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

  Tabii ki başarılı blog yazmak için daha bir sürü madde eklenebilir. Ancak temel olarak bunların yeterli olduğunu düşünüyorum

  0
  0
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.