Murat Kurum: “İklim Kanunu’na ihtiyacımız var”

Bakan Kurum 2021 yılında İklim Kanunu’nun çıkabileceğini söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) yönetimini kabulünde yaptığı açıklamalarda Avrupa Birliği’nin yeşil ekonomiye geçiş süreci içerisinde olduğunu, ihracat yapacağı ülkelere de bu doğrultuda şartlar getireceğini dikkat çekti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye’nin de altyapısını buna hazırlamak durumunda olduğunu ifade eden Bakan Kurum, bu doğrultuda yaptıkları çalışmaları milletvekilleri ile paylaştıklarını ve 2021 yılında İklim Kanunu’nun çıkarılabileceğini söyledi.[1]

Habere göre Bakan Kurum şunları kaydetti;

“Bugün artık yeşil bir ekonomiye gidiyoruz. Sınırlı kaynakları daha etkin ve verimli kullanmayı amaç edinen bir yaklaşıma geçiliyor. Yeşil ekonomiyle artık AB, ihracatını yapacağı ürünlere bu şartları getirecek. Biz de ülkemizdeki altyapıyı buna hazırlamak durumundayız. Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalarımızı milletvekillerimizle paylaştık.

Bu çalışmaların çok daha kapsamlı şekilde yapılması için bir iklim kanununa da ihtiyacımız var. 2021 yılının, Meclisimiz tarafından çıkarılacak bir iklim kanunu ile iklim değişikliğiyle mücadelede çok daha kararlı adımların atılacağı bir yıl olacağına inanıyorum. Bu düzenlemeler de iklim değişikliğine uyum ve risklerle mücadele konusunda çok önemli bir kilometre taşı olacak.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı hazırlıkları kapsamında 27-29 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenen Delegasyon Başkanları toplantısında Türkiye’nin iklim kanunu hazırlıklarına başladığını söylemişti

1
0

Bir cevap yazın